Támop

TÁMOP 2.4.3.D.2-13/1-2013-0065 Programunkról

"Nyitott Kapuk - A hátrányos helyzetű társadalmi rétegek megsegítéséért."

A projekt céljai, célcsoportjai

A projekt fő célja az egyre jobban lemorzsolódó, a munkaerőpiacról kieső debreceni kistérségben élő hátrányos helyzetű lakosság számára innovatív változás biztosítása. Ezen túlmenően 6 fő képzését vállaljuk adománybolt üzemeltető szakirány keretén belül. A képzést követően 14 főt fogunk foglalkoztatni a projekt teljes ideje alatt az adományboltban meghatározott pozíciók betöltésére. A projekt hatása érezhető lesz majd az egész debreceni kistérségben élő hátrányos helyzetű társadalmi réteg számára.
Ezzel a projekttel kívánunk innovatív változásokat elérni, mint például a munkanélküliség csökkenése, emberi és társadalmi problémák kiküszöbölése vagy javítása, munkaerőpiacon való elhelyezkedés segítése és mindazon szolgáltatások melyek eddig nem voltak elérhetőek, vagy nem voltak ingyenesek az alacsonyabb társadalmi szinten élők számára.
Hosszú távú célok: Az adománybolt egy olyan komplex lehetőség legyen a debreceni kistérségben élők számára ami segíti őket az életszínvonaluk javításában, a gondolkodásuk pozitívabb irányba való elmozdítása, a munkába álláshoz való kompetenciák megszerzése stb.
Az adományboltban lévő értékcikkek, ruhák, eszközök, játékok minden áru ami megtalálható majd a boltban elérhető legyen a kisebbség és a hátrányos helyzetűek számára is kedvezményes vagy térítésmentesen is. Ezt a következő módon szeretnénk elérni: ezek az értékcikkeket például egy ruhát az utca embere besétálva a boltba le tudja foglalózni egy nálánál rászorulóbb ember vagy család számára. Ez azt jelenti, hogy kifizeti akár a több ruhadarabot, értékcikket és otthagyja a boltban amire rákerül majd egy címke, hogy foglalózva. Ennek eredményeképpen hozzájárult egy rászoruló családnak az alapvető hiányosságainak a kiküszöböléséhez, mert megvette a ruhákat, de otthagyta, és aki nem teheti meg azt sem, hogy a lehető legalacsonyabb áron megvegye akkor ingyen elviheti a lefoglalózott darabokat.

A projekt bemutatása

A projekt fő tevékenységei:
Adománybolt létrehozása, 6 fő képzése adománybolt üzemeltető szakmában, tréningek szervezése a képzetteknek, karitatív rendezvények szervezése, szociális és társadalmi szolgáltatások a debreceni kistérségben élő hátrányos helyzetű emberek számára.
További célunk , hogy együttműködő partnereket felkeressünk, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez ezáltal is elősegítve a projekt azaz az adománybolt népszerűsítését és folyamatos fejlesztését az Észak-alföldi régióban, hogy minél több emberhez eljusson milyen lehetőségeik vannak és hogyan tudják térítésmentesen igénybe venni a szolgáltatásainkat mint pl: tanácsadások: jogi tanácsadás, bűnmegelőzés, drog prevenció, álláskeresési tanácsadás stb. Együttműködő partnereink várhatóan: az Észak-alföldi régióban lévő önkormányzatok, civil szervezetek, cégek vállalkozások akik akár segíteni tudják adományokkal vagy egyéb anyagi és vagy tárgyi eszközökkel az adománybolt üzemeltetését, hogy minél szélesebb skálán tudjuk biztosítani az értékcikkeket akár egy hálózat kialakításával.
A projekt ütemezése:
Előkészítő szakasz, toborzás: a lehető legszélesebb körből próbáljuk majd kiválasztani azokat az embereket figyelembe véve a szociális és családi hátterüket is akiknek a legjobban szükségük van a képzésre és foglalkoztatásra, ebben nagy segítségünkre szolgál az előzetes igényfelmérés és megvalósíthatósági tanulmányban szereplő társadalmi és statisztikai adatok is.
Ezt követően kiválasztásra kerül az a 6 fő akit bevonunk a programba és az első hónapban tréningen vesznek részt aminek a lényege, hogy kialakuljon egy csapat, egy összetartó közösség akik együtt fognak tanulni, majd a későbbiekben pedig dolgozni az adományboltban. A tréningen belüli modulok: társadalmi kompetenciák fejlesztése, munkába álláshoz való felkészülés, személyiségfejlesztés.
Ezt követően: elkezdődik a második hónaptól az oktatás amikor szintén speciális modulokból sajátíthatják el a boltvezetés, adománygyűjtés, értékesítés, értékbecslés technikáit valamint az ide tartozó rész elemeket amelyek elengedhetetlenek az adománybolt szakszerű működtetéséhez 5 hónapon keresztül.
A képzést követően szakmai gyakorlati oktatási időszak következik amikor már az adománybolt beindítási fázisában leszünk és éles helyzetekben gyakorolhatják úgymond tanulhatják be mindazt amit addig elméletben elsajátítottak a képzés során.
A projekt teljes ideje alatt megfelelő szintű propagandát biztosítunk első sorban nyitórendezvény szintjén amikor olyan együttműködő vagy leendő partnereket szeretnénk meghívni a célcsoporton túlmenően akik segítik a projekt és az adománybolt elterjesztését és részletesen prezentálni tudjuk az elképzeléseinket mindenki számára. Továbbá szeretnénk rádiós hirdetéseket valamint sajtó megjelenést biztosítani a helyi médiákban: tv, újság, hogy a projekt menete közben is tudjanak értesülni a friss információkról az emberek. A projekt sikeres megvalósulását követően záró rendezvény keretében értékelő beszámoló tartása, az további fenntartás érdekében újabb együttműködések kialakítása.

Együttműködő partnerek

DMJV Nemzeti és Kissebségi Önkormányzat
DMJV Nemzeti és Kissebségi Önkormányzat az előkészítési szakaszban szakmai tanácsokkal látja el a szövetkezetet, majd a toborzásban is nagy szerepet vállal egészen a fenntartási időszak végégig, ezt követően pedig további megbeszélés tárgyát képezi az együttműködés. A DMJV Polgármesteri Hivatal Kulturális Osztálya mint együttműködő partner a projekt kezdetétől a foglalkoztatás megkezdéséig térítésmentesen biztosítja számunkra a bolthelyiségnek majd kialakított ingatlant egészen a projekt megvalósítása és fenntartási ideje alatt.
Partners Hungary Alapítvány
Az Alapítvány, mint együttműködő partner már a kezdeti előkészítési státuszban nagy segítségünkre volt, mivel rengeteg jó tanácsot kaptunk a projekt kidolgozásához, és a továbbiakban is számíthatunk rájuk az adományok beszerzésének megszervezésénél. A KALÉP 2000 Bt részt vesz az ingatlan kialakításának munkálataiban, valamint az adományokkal kapcsolatos esetleges szállítmányozási feladatokat is átvállalja, amennyiben az szükségessé válik és a szövetkezetnek nem lesz rá anyagi és humánerőforrása sem.
Romaversitas
A Romaversitas a felsőoktatásban tanuló roma fiatalok képzési és ösztöndíjprogramja. A Romaversitas Alapítvány tizennégy éve foglalkozik egyetemista és főiskolás roma hallgatók támogatásával. Nemcsak ösztöndíjat és különféle szolgáltatásokat adunk, hanem igyekszünk teret adni egy pezsgő közösségi életnek is. Magyarországon az Európai Únió ROMED programjának főkoordinátor szervezete.
Szövetkezetünk a ROMED program Hajdú-Bihar megyei képviseletének feladatát is ellátja. A program általános célja: Az iskola/egészségügyi/munkaügyi mediátori munka minőségének ls eredményességének javítása, figyelemmel arra, hogy támogassák a jobb kommunikációt és együttműködést a romák és a közintézmények (oktatási / egészségügyi intézmények, munkaügyi hivatalok) között.
Wáli István Református Cigány Szakkollégium
A Szakkollégium kiemelten támogatja, mentorálja a felsőoktatásban tanuló roma fiatalokat. Szövetkezetünk szakmai partnerként segíti a Szakkollégium célkitűzéseit.

A projekt megvalósításának hatásai

- hatásai a társadalmi, gazdasági, települési, térségi környezetre, foglalkoztatásra
A szövetkezet nem csak a szociálisan hátrányos helyzetű tagok munkához juttatását, szociális helyzetük javítását támogatja, hanem a tagok hozzátartozói kulturális és szociális szükségletei kielégítését is szolgálja. Ezen túl mind az alkalmazottak, mind a kis költségvetéssel gazdálkodó családok, akik vásárolnak a szövetkezet boltjában szükségleteiknek megfelelő használt és új terméket, tevékenységünk hogyanjából adódóan a valós érték, a mindenkori piaci árszint alatt, azaz támogatással juthatnak hozzá a kiválasztott áruhoz.
Ez alapvetően hiánypótló szolgáltatás, mely nyer-nyer helyzetet teremt. Szolgálja az új idők igényeit, a társadalmi érzékenység, a társadalmi felelősségvállalás növekvő szükségletét. a piac globális hatásával szemben a helyi közösségek fenntarthatóságát tartjuk értéknek és tevékenységünkkel ezt támogatjuk. Olyan közös érdekeltségű tevékenységet folytatunk, amely biztonságos megélhetést, jó minőségű egyéni, családi és közösségi életformát tesz lehetőveé a tagok és az alkalmazottak számára. A szövetkezet fenti értékek szerinti tevékenysége, projektje hozzájárul a helyi fejlődéshez, az összetartó közösségi-és társadalmi működéshez, a társadalmi és gazdasági stabilizációhoz, a sokszínű foglalkoztatás megvalósításához, emellett része a szegénység elleni küzdelemnek. Az aktív szociálpolitika része lett gazdasági társulásunk, mert a befogadó társadalmi értékek mentén biztosít foglalkoztatást, megélhetést, közösséget. A közösségi együttműködés, a bizalom, a partnerség, a biztonságos munka és foglalkozatás logikáját követjük. Így valós alternatívát tudunk nyújtani a fenntartható társadalmi működésre, a szolidaritásra, a munka, az ember megbecsülésére, valamint a környezeti fenntarthatóság, a szegénység elleni küzdelem, kirekesztés elleni fellépésre épülő tevékenységünkkel.

Fenntarthatóság

Működés, szakmai és pénzügyi fenntarthatóság
Elképzelésünk, hogy a jelen projektben megvalósítandó fejlesztés egy hosszú távú működési mód és struktúra megalapozása. Olyan innováció, amely indulása előtt már megalapozta, kidolgozta, hogy az eredmények milyen struktúrában és működési módban (szociális szövetkezet, hiánypótló piaci szolgáltatás) tarthatók fenn.
A projekt eredményeinek fenntartása a támogatás megszűnését követően is biztosított, hiszen széleskörű piaci tevékenységünkből (lsd. üzleti terv) származó bevételeinkből finanszírozni tudjuk a foglalkoztatást, illetve az esedékes fejlesztéseket. Céljaink megvalósítására sokan és folyamatosan adományoznak számunkra. a fenntarthatóságot elősegítő tény, hogy nemcsak egyféle terméket, termékcsoportot forgalmazunk, hanem a minél szélesebb vevőkör megcélzása érdekében gyakorlatilag mindent forgalmazunk, amire egy háztartásban szükség lehet. Leendő munkavállalóink részére a projekt zárultával is külső, vagy belső képzések lebonyolítását tervezzük.

2018 © Minden jog fenntartva! | Webdizájn:InfoMedia.hu